skip to Main Content
Gott Nytt år!

Gott nytt år!

Det har varit ett händelserikt år som påverkat oss alla i det privata och på jobbet. Ni har kämpat på otroligt bra och levererat som man inte trodde var möjligt i början av denna pandemi även om det funnits en stor oro och rädsla för detta virus.

En stor fråga som vi i klubben jobbar med just nu är att förhandla förutsättningarna vidare för det kollektivavtal som IF Metall tecknade i November. Där har vi haft 3st möten med företaget för att komma framåt med dem krav vi ställt ihop med våra kamrater runt omkring på våra produktionsorter i Sverige. Dem är nu uppskjutna till mitten av januari där kampen fortsätter, men det har varit tungt och svårt att förhandla denna gång. Förhoppningsvis kan vi hitta en lösning som passar för våra medlemmar.

Vi önskar våra medlemmar ett riktigt gott nytt år🎆!

Hälsningar,

Järnbruksklubben

Back To Top